male postrehy« Back to Questions List

Marian a spol. zalozili toto forum na zdielanie. Hrdo sa hlasim k absolventom krestanskeho koucingu aj ked zatial s minimum skusenostami. Neda mi ale nenapisat nasledovne basnicke otazky ktorymi sa vnutorne zaoberam ked sledujem ako sa KK vyvija: -Co je cielom/poslanim KRESTANSKEHO kouca? V rozmedzi od "Pomahat ludom v krize hodnotovej (manzelske problemy, vztahy, duchovno,...)" az po "pomoc materialnu (managerske rozhodovanie, biznis,...)" Kde je hranica? -kde je hranica ako aktivne zhanat klientov: od stylu byt v nasteveni "som tu pre vas ked ma budete potrebovat" az po styl "musim niekoho zohnat aby som koucoval"? -ake vyhody ma byt cetralizovany cez Fam.Garden a ake vyhody ma mat mensie centra ktorych clenovia su nezavisli od centraly? Co vy na to?
Posted by Juraj Žabka
Asked on 27. novembra 2017 23:03

ahoj Marián,

skúsim ešte raz a bez smajlíkov.

1

Čo sa hranice medzi pomocou človeka v kríze a dobrým manažérskym rozhodnutím týka, súhlasím s Tebou. Kresťanský kouč asi ináč poradí manažérovi ako svetský kouč zameraný iba na zisk. V tejto moje otázke sa mi objavuje ale z dlhodobého hladiska ďalšia otázka, možno sa bude zdať ako tvrdá obchodnícka, ale skúsim: Family Garden má dva (okrem iných) základné statusy:

1- je to organizácia závislá zčasti od dobrodincov.
2- chce byť organizáciou s dobrým menom

Predstavme si situáciu: kresťanský kouč dostane od klienta, s ktorým vyriešil vnútornú krízu (napr. v manželstve,…), požiadavku, alebo ďalší ciel, a to na vyriešenie biznisu. Potiaľto je to OK, veď aj toto sa dá viesť kresťansky. Ale ak sa nenastaví systém, tak bude toto koučovanie zdarma, alebo za nejaký základný poplatok a to môžu brať svetskí kouči ako nekalú konkurenciu. A keď sa dozvedia že je to ešte k tomu krasťanský kouč,… no ľahko si predstaviť ich reakcie. Takže koučovanie manažéra v biznise ovplyvňuje dva vyššie spomenuté statusy: zdroj príjmov pre Family Garden + udržanie si dobrého mena

2

Čo sa centralizácie týka: iba môj názor je, že byť centralizovaný je lepšie ako decentralizovaný. Prečo lepšie? Tie hodnoty s ktorým sa Family Garden zrodil sú vzácne. A ako každú vzácnu vec treba mať pod kontrolou. Poznám to s práce, aj keď nás to v práci otravuje a zaťažuje, ale z dlhodobého hľadiska je centralizácia pre našu firmu prínosom.

3

Ohľadom zhánania ”klientov” mi stále ležia na srdci skúsenosti z koučovania, keď som naozaj cítil pri koučovaní, že som sa dostal na svätú pôdu. Myslím si, že na svätej pôde (pri ťažkých prípadoch) nemôžem trénovať. Lebo čo ak sa mi pri hromadnom zháňaní klientov dostane pod ruky človek, ktorý bude vo veľkej kríze? Tu si podľa mňa treba dávať pozor a naozaj možno pri ťažšom klientovi poskytnú koučovací rozhovor so skúsenejším koučom, napr. vo Family Garden.

4

O živení sa koučingom som už rozmýšľal. Tu by som chcel radu: cez akú školu to skúsiť? Až po premyslení si budem dávať otázky na cenu – tu by mal byť smajlík.

Majte sa

Posted by Juraj Žabka
Answered On 4. decembra 2017 13:28

Ahojte všetci,

prosím, nepoužívajte smajlíky ani iné grafické prvky, systém ich nevie zobraziť a váš príspevok sa vôbec nezobrazí. A to by bola škoda.
Pekný deň.

Posted by Marián Kubeš
Answered On 2. decembra 2017 11:51

ahoj este raz,

napisal som asi 4 krat odpoved na tvoj príspevok Marian – prvy z nich bol dlhsi. Chceme sa len spytat preco nebol zverejneny? Ci to je tym ze som tam dal smajliky?

Tie kratke moje prispevky pred par minutami boli len skuskou ci sa to odosle,

Posted by Juraj Žabka
Answered On 2. decembra 2017 11:35

Ahoj Juraj, vďaka za podnetné otázky. Na niektoré sme hľadali odpoveď aj na konferencii, niektorými sa treba neustále zaoberať, lebo vzniká niečo nové, to niekedy vyrušuje, je ľahké urobiť chyby ale neísť do toho by bolo ignorovať narastajúcu potrebu po službe takého typu akou je kresťanský koučing. Stručne zareagujem na Tvoje otázky a verím, že sa do diskusie zapoja aj ostatní.

Čo je cieľom/poslaním kresťanského kouča. Zdôraznil si KRESŤANSKÉHO a to je dobre…V najvšeobecnejšej rovine je úlohou nás všetkých, ktorí sme súčasťou spoločenstva Cirkvi putujúcej, byť si navzájom oporou, vedieť sa prijímať aj v ťažkostiach a slabostiach s cieľom priblížiť sa k Bohu. Možno iba o maličký kúsok. Je mnoho nástrojov, ktorými to robíme a koučing akoby zintezívnil túto možnosť vďaka špecifickej forme tohto rozhovoru. Je to transformačný rozhovor, my sa ale ako kresťanskí kouči zamýšľame, aká transformácia to je. To svetského kouča veľmi nezaujíma, lebo ho nespája s koučovaným základná hodnota.

To spektrum možností, ktoré uvádzaš (pomahat v krize až po pomoc…) je trochu umelé. Čokoľvek robíme by malo byť na Božiu oslavu, teda aj harmonizovanie krízového vzťahu aj dobré ”manažérske” rozhodnutie, čo so zbytočným miliónom eur:-))).

K hranici: Tie nastavenia budú a sú rôzne – niekto vypomáha formou služby a daruje čas tým, čo to potrebujú (napr. v centrách), a je otvorený pomôcť naozaj tým, ktorí to potrebujú. Otázka zháňania klientov má dva rozmery: musím koučovať, aby som to robil čo najlepšie (k tomu poslúži aj systém, ktorý zanedlho oznámime), koučing ako zručnosť sa stráca, ak sa nepoužíva. Druhý rozmer je byť koučom a z toho (čiastočne) žiť. Na tom nie je nič zlé, lebo existenčná otázka sa nedá ignorovať. Viacerí kouči by vedeli využiť časť svojho času (napr. ženy/muži na rodičovskej) pomáhaním formou koučingu a zároveň zabezpečením/prilepšením finančným.

Centralizácia: to je asi najkomplexnejšia otázka a treba brať do úvahy, že v súčasnosti pôsobí mnoho svetských koučov a nastavujú určité očakávania, robia profesii kouča meno (dobré či menej dobré) a samozrejme budú ponúkať služby aj kresťanom. Kresťanský koučing je ale iný od svetského a je zodpovedné, aby to ľudia vedeli. Mimochodom, v súčasnosti žiadna centralizácia v ničom zo strany FG neexistuje (ak sa mýlim, opravte ma). Je veľmi dobre, že vznikajú menšie centrá, našim výcvikom ich podporujeme, žijú svoj život, ale súčasne robia meno Kresťanskému koučingu. Keďže vo FG je zatiaľ jediný výcvik KK na Slovensku, je dôležité, aby absolventi pracovali ako kouči čo najlepšie. Nie sme komerčná organizácia, ktorá školí, aby zarobila a čo s tým absolventi urobia nás nezaujíma (veď trh to vytriedi). Našou misiou je pripraviť ľudí na prácu vo farnostiach, v spoločenstvách tak, aby aj koučing slúžil ako pastoračný nástroj v prípadoch, keď sa to ukáže ako potrebné. Vyžaduje to spoluprácu s duchovnými a je to dlhá cesta. Preto navrhujeme Register kresťanských koučov, ktorý povie záujemcom viac o konkrétnych koučoch (než iba to, že majú certifikát z výcviku). Povie, akú majú prax, referencie od klientov, referencie od inej zodpovednej osoby, že ovládajú a riadia sa etickými princípmi kresťanského koučingu, neustále odborne ako kouči rastú a pod. Určite nie všetci absolventi programu budú mať záujem a aj môcť vstúpiť do registra. Sú takí, o ktorých sme od výcviku viac nepočuli (neznamená, že nekoučujú a nie sú dobrí) ale zverejnenie v Registri je určitou garanciou pre potenciálnych záujemcov.

Budem sa tešiť na reakcie.

Posted by Marián Kubeš
Answered On 30. novembra 2017 15:55