Zaraď neutrál!

Úvod » Blog » Zaraď neutrál!

„Boh často čaká, kým sa úplne nevzdáme, než nám ukáže, čo máme robiť.“ (Terry Looper)

Stál som pred rozhodnutím a uvažoval som, že sa o tom porozprávam s kresťanským koučom. Bolo to na konci druhého stretnutia, keď mi povedal: „Pozri si túto knihu, možno ti pomôže posunúť sa v uvažovaní.“ Kouč síce nedáva riešenia, môže však ponúknuť zdroje, o ktorých vie, že klientovi môžu uľahčiť rozhodovanie a nájdenie riešenia.

Milujem knihy a za niekoľko dní ležala na mojom stole. Obyčajne knihy, ktoré si kúpim prelistujem, vyberiem tú časť, čo ma najviac zaujíma a vrhnem sa na inú. S touto to však bolo ináč. Zaradila sa ku knihám, ktoré som prečítal od začiatku do konca bez toho, aby som odbiehal k iným.

Sacred Pace: Four Steps to Hearing God and Aligning Yourself With His Will  (Posvätné tempo: Štyri kroky k počúvaniu Boha a zosúladeniu sa s Jeho vôľou.)

Autor Terry Looper, úspešný kresťanský podnikateľ, opisuje na pozadí zásadných obchodných rozhodnutí, neočakávaných zvratov a problémov, ktorým musel čeliť, svoj duchovný proces rozhodovania, ktorého cieľom je poznať a nasledovať Božiu vôľu. Hovorí, že kľúčom je spomaliť, vzdať sa vlastnej vôle a učiť sa počuť Boží hlas v pokoji a podriadenosti.

Koľko našich klientov prichádza za nami z hlučného sveta s tým, že chcú v ňom lepšie fungovať! Čakajú, že sa aj vďaka koučingu posunú ďalej, urobia ďalší krok, že sa konečne pohnú. Nepočítajú s paradoxom, že ak chcú zrýchliť, musia najprv spomaliť.

Boží hlas nepočuješ, ak sa ponáhľaš

Looper však zdôrazňuje dôležitosť spomalenia a vytvorenia duchovného rytmu – „posvätného tempa“ – ktoré nám umožňuje vnímať Božie vedenie. Svet nás tlačí k rýchlosti a impulzívnosti, no Božie vedenie často prichádza potichu a jemne. Toto bola prvá ťažkosť, s ktorou som zápasil, pretože práve bežalo niekoľko projektov, kalendár som mal plný a predstava spomalenia ma naplňovala takmer hrôzou. Hlavu som mal plnú nápadov, riešení, pochybností. Ako ju utíšiť?

Porozprávaj sa s priateľom Ježišom

Kresťanský koučing by nebol kresťanským koučingom, keby sme sa vyhýbali používať prostriedky, ktoré nám Boh zveril a k čomu nás neustále pozýva. Spomalenie, o ktorom Terry Looper hovorí, je nevyhnutné aby sme začali rozhovorom s Ježišom ako s blízkym priateľom. Ten rozhovor môže byť opravdivý, aj keď tomu často neveríme. Niet pochýb, že Ježiš nás počúva, pozná náš hlas, chce s nami hovoriť a nadviazať hlboký vzťah. V Písme nachádzame viacero potvrdení tejto pravdy. My tiež dokážeme počuť jeho hlas, iba naše ucho sa k tomu musí vycvičiť. Lepšie povedané: precvičiť. Naučili sme sa venovať omnoho väčšiu pozornosť hlasu tohto sveta. Preto naše uši potrebujú scitlivieť na Ježišov hlas.

Rozhovor s Ježišom je rozhovor s dobrým priateľom, ktorému sa zverujeme so svojimi túžbami, obavami a kladieme mu otázky. Aj tie najťažšie. A on odpovedá. Keďže náš najlepší priateľ nám chce to najlepšie, zverme mu naše vnútro a počúvajme múdrosť a usmernenie, s ktorým sa s nami podelí.

Terry Looper stál pred rozhodnutím, ktoré malo ďalekosiahle ekonomické dopady a dotýkalo sa osudov mnohých zamestnancov firmy, ktorú viedol. Naši klienti možno neriešia takéto otázky, ale tie ktoré prinášajú, nie sú o nič menej závažné pre ich životy.

Urob si poriadok vo faktoch

Naše túžby nás neraz dokážu zaslepiť tak, že nevidíme fakty. Náš mozog podlieha mnohým skresleniam a vyberá si z faktov tie, ktoré sú v súlade s našimi (neraz limitujúcimi) presvedčeniami. Jedna z úloh kresťanského kouča je pomôcť klientom vidieť seba a svoj život pravdivejšie. A ak náš klient chce žiť život viery a robiť rozhodnutia v súlade s vierou, je našou povinnosťou tento záväzok plynúci z našej dohody aj naplniť.  

Zhromaždi fakty.Aj keď spomalíme, ponoríme sa do modlitby a rozhovoru s Ježišom, neprestávame používať svoj rozum a pozrieť sa na fakty. Terry Looper hovorí, že v tomto kroku sa cielene zameral na vyhľadávanie informácií, možno aj takých, ktoré by bol v minulosti prehliadol. Veľa sa pýtal a počúval názory ľudí okolo neho, hľadal múdre rady.

Viera a rozvaha sa nevylučujú – Boh často vedie aj cez praktické informácie.

Pozoruj, čo sa deje

Nezatváraj oči pred tým, čo sa deje navonok, pretože Božie vedenie sa môže prejaviť aj cez okolnosti. Ktoré sú to okolnosti? Sú to rozhodnutia, udalosti a konanie, ktoré sú spravidla mimo našej kontroly. Ak cítime, že môžu byť relevantné k téme, ktorú riešime, pozorujeme, čo prinášajú. Definitívne ukáže až čas, ktoré hrali akú úlohu.

Vďaka vnímavosti, hovorí Terry Looper, si dokážeme všimnúť či sa, „dvere“ otvárajú alebo zatvárajú. Nesnažme sa však manipulovať realitu podľa svojich predstáv.

Zaraď neutrál!

Zaradiť neutrál znamená, že nám ide úprimne o Božiu vôľu a nie o našu vlastnú. Vyžaduje to však, aby sme si priznali svoje pripútanosti a túžby – a vedome sa ich vzdávali.

Keď som dočítal až sem, bol som nadšený. Spomaliť, neriešiť, nebyť pri všetkom. Páčilo sa mi to. Plynula z toho nádej, že načerpám sily... a znovu nastúpim do kolotoča, ktorý tak vychutnávam a zároveň neznášam. Nadšenie ma však rýchlo opustilo, keď som zistil, že to ide veľmi ťažko (pravdivejšie by bolo napísať, že to vôbec neviem). Podľa autora Posvätného tempa je toto najťažší a zároveň najdôležitejší krok: vzdať sa vlastnej vôle.

Metafora neutrálu je krásna. Pokým máte zaradenú nejakú rýchlosť, nikto autom zvonka nepohne. Šéfom ste vy. V momente, keď zaradíte neutrál, môžete tlačiť na plyn koľko chcete, budete stále na mieste. Lenže až vtedy môže prísť impulz zvonka, lebo ste všetko odovzdali do jeho vôle. A pôjdete lepším smerom, lebo Boh často čaká, kým sa úplne nevzdáme, než nám ukáže, čo máme robiť.

O AUTOROVI: Marián Kubeš je kresťanský kouč a kočingu sa profesionálne venuje už dvadsaťpäť rokov. Je členom International Coaching Federation a ako člen Christian Coaches Network International, reprezentuje oficiálne túto organizáciu na Slovensku a v Čechách. Vedie Školu Kresťanský kouč, ktorá pripravuje nových životných koučov z radov laikov aj zasvätených osôb. Je autor a lektor ďalších rozvojových programov pre koučov. S manželkou pomáha párom, ktoré sa ocitli v ťažkostiach. Žijú v Častej a tešia sa zo šestnástich vnúčat.