Martina Jokelová Ťuchová
kresťanská koučka a lektorka školy Kresťanský kouč
„Ste prvá z viacerých odborníkov, s ktorými sme sa rozprávali o našom manželstve, ktorá s nami riešila naozaj to, po čom moja manželka túži a nezamerali ste sa na zlyhania v našom manželstve, o ktorých vieme… Bola to pre nás veľmi dobrá skúsenosť s kresťanským koučingom,“ zaznelo nedávno z úst manžela na konci koučovacieho rozhovoru pre páry. Nadskočila som od radosti, že sa nám partnersky podarilo prísť na to, čomu sa On a Ona naozaj chcú venovať vo svojom vzťahu počas 60 minút koučovacieho rozhovoru. Dokonca, to bolo prvé z pozitív ich spätnej väzby.
Keďže rozprávali o viacerých trápeniach a zlyhaniach a o „všetkom, čo so všetkým súvisí“, bolo by jednoduché sadnúť na lep vlastnej agendy a smerovať otázky na to, čo z ich rozprávania očividne „vytŕčalo“. Háčik bol v tom, že hoci to manželia nepomenovali nahlas, presne toto si nepriali.
Flexibilne a kontinuálne pomáhať klientovi zistiť, čo vlastne chce (a veľakrát to na začiatku naozaj netuší), sa my, kouči, učíme v rámci kompetencie s názvom Kouč uzatvára a dodržiava dohody.
Kouč je pre klienta partnerom pri definovaní spôsobu, akým klient vyhodnotí úspešnosť rozhovoru. Pomáha mu potvrdiť alebo predefinovať, čo v rozhovore chce dosiahnuť a čoho sa musí v rozhovore dotknúť, aby pokročil na ceste k zmene.
Toto všetko sa študenti Školy kresťanského koučingu učia hneď v prvej časti výcviku, lebo márne sa budú zručne plaviť s klientom po jazere koučovacieho procesu, keď netušia, k akému majáku chce klient doplávať. Pomáhajú klientovi prísť nielen na to, čo skutočne chce, ale aj prečo je to preň dôležité, čoho všetkého sa to dotýka a ak si to praje preskúmať, ako je to v súlade s Božím pohľadom na príbeh jeho života.
Je to skvelá zručnosť aj pre kouča samotného – neustále sa pri svojich rozhodnutiach môže konfrontovať s otázkou – prečo to chcem, kvôli čomu, ako to súvisí s identitou, ku ktorej ma volá Boh?
Foto: StockSnap na Pixabay